יין והשפעותיו

אוהבים לשתות יין? חשוב שתדעו איך זה משפיע עליכם…

יין הוא אחד המשקאות הוותיקים בעולם. היום ולאורך ההיסטוריה היין שימש למטרות שונות, כל תרבות לפי מנהגיה. שתיית יין הייתה דבר שבשגרה ודווקא העדרו של היין סימל מאורעות קשים, כמו תבוסה בקרב, מוות ואף ענישה ופחד מן האל. בתקופות של יוון ורומא היין בחלקו אף קיבל מקום מעמדי ומגדרי. נוספה חשיבות למי מותר לשתות, ומה חשיבות סדר הישיבה, יינות באיכויות שונות החלו לצאת וכל אחד יכל לצרוך יין לפי כיסו; החלו להיבנות טרקלינים אליהם נהגו להגיע ולדון בנושאי הממלכה בעוד האישה שימשה כעבד ושעשוע, אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.

יין ומצב רוח

"יין ישמח לבב אנוש.." ועוד סיסמאות כאלה ואחרות, הן אמירות ששומעים כמעט בכל מאורע שבו שותים יין, אבל מה באמת יין עושה לנו? ואיך שתייתו משפיעה עלינו בסיטואציות שונות? הרבה מאתנו מוצאים את עצמנו לוגמים כוס יין טוב על מנת להשתחרר, אבל מה בדיוק ביין גורם לנו לרוגע, לפתיחות ולשחרור? הסיבה לכך נעוצה במרכיב האלכוהולי המצוי בו. הוא חודר את רקמות גופינו ומגרה את אותם אזורים במוח שאחראים על תחושת ההנאה והרוגע.

מעבר לכך, גם התנאים הסביבתיים שבהם אנשים צורכים יין הם גורם המשפיע רבות על החוויות האישיות של כל אחד מאיתנו. ראשית, יין הוא אחד המשקאות היחידים שאפשר לחלוק בין כל יושבי השולחן ולשתות יחד. הוא משפר את מצב רוח היושבים ומשפר את החוויה. מעבר לכך, מחקרים מראים שעוד לפני שהאלכוהול נספג בגופינו, האווירה- היא זו שמשפיעה וגורמת לנו להתנהג כאילו אנחנו תחת השפעת אלכוהול. מכל זה אנחנו מבינים כי מספיק לשבת בחברת אלו השותים יין להנאתם בכדי לחוש כשיכורים.

היין יכול להשפיע עלינו בכל מיני דרכים. בריכוזים נמוכים הוא גורם לתחושת אופוריה ואף להפחתה בתחושת כאב והנעה לרוגע. חילוף החומרים המוגבר שמתחרש במוחנו גורם לירידה בתנועתיות, ובשילוב עם פגיעה ביכולת להסיק מסקנות, ההשפעות עלולות להיות מסוכנות. עניין הכמות הוא גורם מכריע בכל הסיפור. ככל שנעלה את צריכתם של משקאות אלכוהוליים, ההשפעות חזקות יותר ולפעמים אף מסוכנות. החל מעייפות וטשטוש ראייה ועד לפגיעה בזיכרון, איבוד עשתונות ועוד. אבל למה להיות שליליים? כל עוד שותים בכמות הנכונה (ולא נוהגים) ליין יש השפעה חיובית עלינו.

יין ובריאות

יש הטוענים כי ליין יש הרבה מאוד סגולות רפואיות, וכי הוא עוזר במניעת מחלות לב. המציאות אכן מאשרת זאת, כשמחקרים רבים כבר הוכיחו את הקשר בין צריכה מתונה של אלכוהול לשיפור בריאות הלב וכלי דם.

התיעוד הראשוני לסגולותיו הרפואיות של יין היה האימפריה הרומית כ-2200 שנה לפנה"ס. מאז ועד היום ניתן לייחס ליין סגולות רפואיות. אבל מה יש שם בדיוק שמיטיב עם בריאותינו ועד כמה צריך לצרוך ממנו? מחקרים מצביעים על כך שצריכה שגרתית מתונה של אלכוהול ויין בפרט משפרת את בריאות הלב ומערכת כלי הדם. בשנים האחרונות נערכו מספר מחקרים אפידמיולוגיים ומטא- אנליזות, אשר הצביעו על העובדה ששתייה מתונה של יין ממזערת סיכון לחלות במחלת לב, וכן לתמותה בעקבות כך. הסיבה לכך נעוצה בנוגדי החמצון המצויים בקליפות ובגרעיני הענבים.

היינות נבדלים בתכולת האלכוהול והחומצה הפנולית המצויים בהם. באופן כללי, ככל שהיינות יבשים יותר, יכולה להיות להם השפעה מידתית טובה יותר על בריאותנו. בפרט, ליין האדום בשל כמות גבוהה יותר של חומצה פנולית. זנים כמו שיראז, מרלו וקברנה סוביניון מכילים יותר פוליפנולים המסייעים למניעת תהליכי חמצון בקיבתנו (השפעה זו חשובה במיוחד בעת עיכול מאכלים בשריים ועתירי שומן). עם זאת, חשוב לזכור כי צריכה גבוהה מידי של יין, גם של אנשים בריאים, עלולה להגביר את הסיכון למחלות ולהוות זרז לתאונות ולפציעות. בשנים האחרונות, כאשר קהלים רבים יותר נפתחו לשתיית יין אדום וכאשר רובנו מתעמקים בנושא התזונה הבריאה ומנסים לשפר את התפריט היומי שלנו, מחקרים רבים מבססים הנחה אחת- יין אדום, כאשר צורכים אותו בכמות הנכונה, יכול לסייע לבריאות ולשפר אותה.

יין והתמכרות

כבר הבנו מכל הכתוב פה שהכול צריך להיות במידה! בין ההתמכרויות השונות גם עומדת ההתמכרות לטיפה המרה. שתיית יין ואלכוהול משפיעה אחרת על כל אחד. לדוגמא, השפעת יין ואלכוהול בקרב נשים חזקה יותר מאשר אצל גברים וזאת בשל מבנה גופינו השונה. אלכוהול הוא רכיב המסיס במים (ולא בשומן) והיות ומבחינה ביולוגית לגברים יש מסת שריר גבוהה המורכבת בעיקרה ממים (ובהתאמה מסת שומן נמוכה), האלכוהול שבגופם מתפרק יותר מהר. ההמלצות גורסות כי לגברים מומלצות 2 כוסות יין ואילו לנשים כוס יין אחת! אמנם, זה לא משנה מה המין שלכם, כאשר אתם בעלי משקל עודף, אלכוהול ייטה להשפיע עליכם פחות, ובכדי לקבל ממנו את תחושת העונג המובטחת תצטרכו לשתות אותו בכמות גבוהה יותר. מעבר לכך, ככל שנצרוך אלכוהול בתכיפות, כך סבילותו בגופינו תעלה, מה שיכול להוביל במקרים רבים להתמכרות!

רוצה להנות מ 15% הנחה באתר PANECO על מגוון יינות ברקן? הירשם למועדון ברקן>>

אז עשו לכולם טובה! אל תפריזו. לעיתים בקבוק יין איכותי אחד יכול להספיק כדי לתת הנאה ללא פשרות!

הירשמו למועדון וקבלו 30 ₪ מתנה לרכישה באתר!

אני מאשר קבלת חומר פרסומי ואת תנאי המועדון

מדריך היין

6 תגובות

  • היין והשפעותיו .
    מלבד הבריאות וההשפעות הממכרות של היין יותר חשוב לציין את האמונה של הדתות השונות במוצר.

  • הספירה התחילה אתמול ?
    האימפריה הרומית החלה להתקיים בערך 2200 שנה לפני אתמול, לא לפני הספירה המקובלת (הנוצרית למעשה)

  • חבל שבסופרים (או כל מקום אחר שמוכרים יין) לא יודעים שיש יין חצי יבש – demi sec גם לבן וגם אדום. יש לי קושי רב בלבלוע יין יבש רגיל: זה שורף לי בוושט, כי הוא חמוץ לי מאוד, והחצי יבש לא. אם אני כבר מוצאת, זה תמיד יהיה יין לבן חצי יבש. מה הבעיה בלייצר יין אדום חצי יבש?

נגישות
עגלת הקניות שלך
0