אולימפיאדת יינות? דווקא יש דבר כזה

מומחים העוברים סינון קפדני, מדליות, מועמדים וקטגוריות – תחרויות יין הן אירוע של ממש, והמצטיין הישראלי: יקב ברקן

פעמים רבות אנו עומדים מבולבלים אל מול מדפים עמוסי בקבוקי יין. איזה יין לקנות? מה עושה יין לטוב? האם מדובר במחיר? בשנת הבציר? מתברר שאת השאלה הזאת שאלו גם מומחי יין, ותוצאותיה היו תחרויות היין הנערכות ברחבי העולם. ברוב התחרויות האלה מוענקות מדליות ליינות ספציפיים בקטגוריות שונות על בסיס טעימה של מומחים בתחום היין העוברים סינון קפדני. כמו באולימפיאדה מוענקות בתחרויות היין מדליות ארד, כסף וזהב, וכאן יש גם מדליית זהב כפול.

 

תחרויות היין – הן המקומיות והן הבינלאומיות – מטרתן אחת: יצירת השוואה בין יינות שונים בידי מומחי היין על בסיס טעימתו. בעולם היין מדובר באירוע של ממש, ולעתים תוצאותיו מפתיעות והרות גורל. המקרה המפורסם ביותר וזה שעורר את הסערה העולמית הגדולה ביותר הוא מקרה "השיפוט הפריזאי" שהתרחש ב־1976: בתחרות טעימה עיוורת בפריז השתתפו 20 יינות – כולם אמריקאיים וצרפתיים. תשעת השופטים בתחרות היו כולם צרפתים, מומחים בתחומם ובעלי גאווה גדולה ביינות ובמטבח הצרפתי. הם קבעו פה אחד כי שני היינות הטובים ביותר – שמקורם לא היה ידוע להם – הם דווקא היינות האמריקאיים. תוצאה זו, שכונתה במגזין "TIME" בלתי נתפסת, הזניקה את מכירות היין של חברות היין הזוכות ומיתגה את ארצות הברית כיצרנית יין איכותי ומובחר מהשורה הראשונה. יותר מכל היא הוכיח לקהל האמריקאי שיין טוב ומשובח מקורו לא רק בצרפת.

גם בישראל מתחרים יינות ויקבים רבים על מדליות ועיטורים שונים. אלפי יינות ישראלים נשלחים בכל שנה לתחרויות בינלאומיות, כולם מנסים להתהדר בציון ובמדליה שיבדלו אותם מיינות אחרים וימתגו אותם כיצרני יין משובח, באחריות. הזירה עטירת משתתפים, אך המצטיין הגדול והמעוטר ביותר הוא יקב ברקן. בבדיקה שנערכה בין השנים 2008 ל-2016, זכה היקב בכמות הגדולה ביותר של מדליות זהב וזהב כפול מבין היקבים הישראליים, מעל 200 מדליות הוענקו ליקב לאורך השנים. בין התחרויות הבינלאומיות בולטת במיוחד התחרות  "Decanter" שערך כתב העת המפורסם ליין ואלכוהול תחת אותו השם, בה זכה ברקן בשש מדליות. בתחרות זו, מהגדולות בעולם, הוגשו לבחינה 16,023 יינות מארצות שונות שנשפטו בידי 204 שופטי יין מרחבי העולם, ובתוכם 94 Master of Wine ו- Master Sommelier. בתחרות IWC  (אתגר היין הבינלאומי, תחרות המתקיימת זה 34 שנים ונחשבת לאחת משלוש התחרויות המרכזיות בבריטניה) לשנת 2016 זכה ברקן בשלוש מדליות. יינות ברקן השונים זכו במדליות רבות, אך סדרת Altitude היוקרתית של ברקן בולטת במיוחד בזירת העיטורים וצברה יותר מ־50 מדליות בשנים האחרונות. יינות הסדרה, הנקראים על שם גבהי הכרמים שבהם גדלו הענבים, הוכיחו שהם יוצאים מן הכלל וייחודיים בטעמם ובשילובם. משהו שכדאי לזכור לפעם הבאה שחשקה נפשכם ביין מהשורה הראשונה, לא?

הירשמו למועדון וקבלו 30 ₪ מתנה לרכישה באתר!

אני מאשר קבלת חומר פרסומי ואת תנאי המועדון

כתב גל פרייליך

2 תגובות

נגישות
עגלת הקניות שלך
0