לא מסונן

לא מסונן / טל חוטינר

כמעט בכל ענף יש כמה בנצ'מארקים, כלומר: סמנים ימניים, או אייקונים, לפיהם מנסה להתיישר שאר הענף, או כאלה שמהם מודדים את השוני כמעט בכל פרמטר. בענף היין הישראלי יש כמה כאלו, ואחד מהם, ללא ספק, הוא הקברנה סוביניון הלא מסונן של סגל…

הקברנה סוביניון הלא מסונן של סגל יצא לראשונה בשנת 1988 ונמכר ללא חשש ללא הצללה או סינון. בתהליך זה בעצם ממצה היינן את טעמי הפרי במשך פרק זמן ארוך יותר, ללא "איבוד" שום אלמנט של טעם או ניחוח בדרך. היין הלא מסונן הנו יין מרובה משקעים בבקבוק אשר עוזרים לשימור אופיו של היין וגם תורמים להתבגרות של היין באופן נהדר. רק לא להיבהל מהמשקעים בבקבוק לקראת סופו, זאת בדיוק כוונת המשורר, או בעצם היינן…

קברנה סוביניון לא מסונן – Unfiltered
זהו יין הדגל של יקב סגל, או נכון יותר – ספינת הדגל של יקב סגל – יין עוצמתי ובו בעת מעודן ואלגנטי. בשנת 1998 נבצרו הענבים הראשונים ליין הקונספט של סגל – קברנה סוביניון ללא סינון Unfiltered. עוד מתחילת דרכו, וכיין אייקוני, שומר היין הזה על סגנון מובהק. זהו היין הראשון בישראל שהלך נגד כל המוסכמות של עשיית יין בארץ באותה תקופה, כאשר עם השנים הפך היין הזה לדוגמה הטובה ביותר בישראל של עשיית יין עם חשיבה מחוץ לקופסה. זהו יין עטור פרסים רבים שגם בימים אלה נחשב לאחד היינות המוערכים והמצליחים בישראל.

צילום: אלירן אביטל

הקברנה סוביניון הלא מסונן של סגל 2012, מורכב מפרי מצוין העשוי מ-90% ענבי קברנה סוביניון המגיעים מכרמי כרם דישון המשובח ומצומצם היבול בגליל העליון, ומכרם דובב ממנו גם מגיעה ההשלמה של 10% ענבי מרלו. הענבים נבצרו בבשלות מלאה, ולאחר התסיסה התיישן היין כמעט שנתיים בחביות עץ אלון, רובן צרפתיות ומעטן אמריקאיות, שנקלו בשלל סוגי ודרגות קליה. היין, כאמור, בוקבק ללא סינון והתוצאה היא ללא ספק מרשימה, פראית ועוצמתית. ניחוחות עזים של פרי עוטפים את היין לצד תיבול פראי, עישון מעניין וניחוחות קליה וטבק. רק 13,300 בקבוקים בלבד בוקבקו מיין זה שיתיישן יפה ויתפתח על משקעיו בבקבוק עוד שנים קדימה. והנה קוריוז קטן: תוויות הסדרה מופקות מגפת הענבים ומעץ התות שגדל בכרם.

סגל, Petit U.F 2015
בפעם הראשונה מושק בסגל עוד יין, אח קטן לקברנה סוביניון האייקוני הלא מסונן – נא להכיר: פטיט UF! מדובר שוב בקברנה סוביניון, מעין אח קטן, שהוא בעצם תווית שנייה לסדרה זו. האח הצעיר הוא יין נגיש יותר ועדיין לא מסונן. ענבי הקברנה סוביניון מהם הופק היין מגיעים מכרם 'פלאטו' שהוא כרם צעיר שניטע משתילים שהורכבו על-גבי זמורות ייחודיות שיובאו ארצה מצרפת. הכרם עצמו שוכן במרומי הגליל העליון בגובה של כ-835 מטר מעל פני הים. בדומה לאחיו הגדול, והודות לתהליך הייצור הייחודי, התקבל יין עשיר טעמים, ראשוני ועוצמתי, ממש כפי שנבצר בכרם.

מדובר ביין מבציר 2015, המאתגר אך המפתיע. היין הזה מורכב מ-85% ענבי קברנה סוביניון ומ-15% ענבי פטיט ורדו. לאחר הבציר תסס היין והושרה על קליפותיו בין 24-14 יום (43 יום בקברנה סוביניון UF), ולאחר התסיסה יושן היין במשך כשנה בחביות צרפתיות ששני שליש מהן חדשות. באף מורגש המון פרי יער בשילוב עם פרי אדום "חם יותר" שמבליט גם עשבי תבלין מקומיים, והכל עטוף באלגנטיות וברעננות נעימה. גם יין זה יתיישן היטב על משקעיו כמה שנים קדימה.

הירשמו למועדון וקבלו 30 ₪ מתנה לרכישה באתר!

אני מאשר קבלת חומר פרסומי ואת תנאי המועדון

טל חוטינר

הוסף תגובה

נגישות
עגלת הקניות שלך
0