הגדול מכולם

חובבי היין בעולם מכירים בדרך כלל את גודל הבקבוק הסטנדרטי 750 מ"ל. זוהי כאמור מידת הנפח המקובלת בעולם, זו שמכילה 4 עד 5 כוסות יין תקניות לארוחה. המידה נכונה גם כאשר מיישנים את הבקבוקים במקרר היינות המקצועי שמותאם לגודל בקבוק זה. 

 אך קיימים גם בקבוקי יין במידות גדולות יותר ולהם תכלית מסוימת ואמירה שונה. 

נתחיל מבקבוק המגנום המכיל 1.5 ליטר של יין שנפוץ בעולם ולצידו, מעט יותר נדיר, בקבוק הדאבל מגנום, 3 ליטר של יין. המידות והנפחים משתנים ומגיעים עד לנפח בקבוק של 30 ליטרים של יין. נסו להרים בקבוק כזה של יין…נראה אתכם.

לבקבוקים שמות תנכיים של מלכים, ובין השאר תשמעו על ירבעם שהוא בקבוק הדאבל מגנום של 3 ליטר, מתושלח שמכיל 6 ליטרים או נבוכדנאצר שמכיל 15 ליטרים.

מה התכלית תשאלו?

אשית ולפני הכל חשוב שתדעו שככל שתכולת נפח היין גדולה יותר, כך סיכויי ההתיישנות ושמורו של היין גדלים. החמצן שחודר לתוך הפקק דרך הקפסולה של צוואר הבקבוק, מתמוסס ביין והוא זה שאחראי על תהליך השתבחותו של היין או שמא יגרום לו לחמצון מהיר ולא מבוקר, כלומר ליין שעבר עליו זמנו. שטח הפנים של החמצן עם יין בבקבוק של מגנום או דאבל מגנום קטן יותר לעומת בקבוקי ה 750 מ"ל הרגילים. ברור אם כן שטוב יותר ליישן את היין המיוחד שלכם, זה רכשתם במיטב כספכם או קיבלתם במתנה, כאשר מדובר בבקבוק גדול ולא סטנדרטי. זה יאריך את חייו של היין שלכם בעוד מספר שנים.

תכלית נוספת היא אירוח מספר רב של משתתפים בסוג של משתה או סעודה, שאז יש מן היין לכולם ולא צריך למזוג מעט לכל אחד.

המידות הגדולות נדירות הן. יקבים בכל חלקי העולם מייצרים אותם רק בסדרות שמורות או מיוחדות והם לא מיוצרים תדיר.

לעיתים זוכה יין שבוקבק בבקבוק 750 מ"ל לפרס או שבחים, שאז, מחליטים ביקב לבקבק כמות קטנה של אותו היין גם בבקבוקי מגנום או דאבל מגנום.

התכלית הנוספת היא לאספנים. יין הוא מוצר אספני ממדרגה ראשונה שניתן לסחור בו ולהציע אותו במכרזים או בבורסת היין, בלונדון למשל. ערכו של יין כזה גבוה משמעותית מיין שבוקבק ב 750 מ"ל.

המנהג להתהדר בבקבוקים גדולים זלג גם לעולם השמפניות גדולות המימדים, ומרוץ המכוניות היוקרתי של פורמולה 1 משתמש בהם כאשר על הפודיום מקבל המנצח את השמפנייה הגדולה ומנער אותה לפני המצלמות בטרם תפרוץ החוצה.

עורך תחום אוכל

הוסף תגובה

נגישות
עגלת הקניות שלך
0