ארבעת (השפים) המופלאים

כתב: אורן ברזילאי

לאירוע חצי הגמר האזורי של תחרות "השף הצעיר" יגיעו השנה 10 מתמודדים מיוון, טורקיה, מלטה וישראל. לראשונה בתולדות התחרות נבחרו ארבעה שפים ישראלים בתחילת דרכם! גל גדות, מאחוריך.

תחרות "השף הצעיר של סן פלגרינו" תיערך השנה בפעם ה-17 במטרה לאתר כישרונות קולינאריים צעירים ומבטיחים מהשורה הראשונה בעולם. השפים המתמודדים הם מתחת לגיל 30, על מנת להבטיח ראייה קולינרית רעננה וסקרנית שתאתגר את המוסכמות ותוביל את הטרנדים הגסטרונומיים של העתיד.

null

תחרות חצי הגמר האזורית, תערך בפעם השלישית, בישראל, תוך נציגות מעוררת גאווה של ארבעה שפים ישראליים מתוך עשרה מתמודדים. בתחרות המקומית ישפטו 3 שפים מובילים מתורכיה, יוון וישראל, כאשר את תפקיד השופט הישראלי ימלא השף המוכר חיים כהן ("יפו-תל אביב").

רוצה לזכות בזוג כרטיסים לאירוע חצי גמר "השף הצעיר" סן פלגרינו? לפרטים נוספים >>

שלב הגמר יארח את המנצחים האזוריים מכל העולם ויהווה קרש קפיצה אדיר לאלה שביום יום נמצאים מאחורי הקלעים של במת הקולינריה. אם ייבחר, יוכלו אחד המתמודדים הישראלים להצטרף לשפים ישראלים כמו אוראל קמחי ("פופינה"), דיוויד פרנקל ("פרונטו"), חביב משה ("מריפוסה") ושיראל ברגר ("מיס קפלן"), שהתמודדו בתחרות בשנים הקודמות ואף זכו להוביל מסעדות מצליחות לאחריה.

הכירו את דור העתיד של הקולינריה הישראלית –

עידו ישראלי, 27, רחובות (מסעדת "West side")
"המנה שהגשתי משלבת בתוכה את שבעת המינים של ארץ ישראל"

null
צילום: באדיבות המשתתף

רקע: "למדתי קורס אלה-קארט בתדמור כשהתחלתי לעבוד במטבחים כשרים לפני 5 שנים. עבדתי במסעדת "לומינה" של מאיר אדוני וכרגע אני מנהל מטבח קר בווסט סייד רויאל ביץ'".

תכניות לעתיד: "התחלתי בגיל מאוחר יחסית, אבל אני מתכנן שתהיה לי מסעדה יום אחד. אני מאוד מאוד רוצה לפתוח אותה בישראל. אני דתי חוזר בתשובה, ולהקים מסעדה בארץ מאתגר אותי וחשוב לי ברמה האישית. לעולם הקולינריה הגעתי  במקרה. עבדתי ביקבי ברקן וחשבתי להשתלב בכלל באקדמיה, אבל ההורים שלי דחפו אותי לבישול כי באתי מבית קולינרי. אז קפצתי למים והתחלתי לעבוד במטבחים".

סגנון בישול ומנה מתחרה: "התשוקה שלי היא המטבח הישראלי וההתפתחות שלו. זה עוד לא משהו מגובש, אבל בשבילי המטבח הישראלי הוא מטבח פיוז'ן, המציע מגוון רחב של אופציות וכיוונים. המנה שלי היא דג מבושל בקונפי שמן זית וריזוטו פריקי. אחד הקריטריונים ליצירת המנה היה להעביר מסר באמצעותה, וזה משהו שלי, כישראלי שחזר בתשובה, היה מאוד חשוב, לכן המנה שהגשתי משלבת בתוכה את שבעת המינים של ארץ ישראל: פריקי, קרם שעורה, קציפת רימונים וסילאן. שמן זית עם תאנים ויין לבן כחלק מהריזוטו".

בן שירי, 28, תל אביב (מסעדת "מסה")
"מעניין אותי לעשות מטבח ישראלי, כזה שלא קשור לעדות, פשוט מחומרי גלם ישראלים שאפשר להשיג פה, בארץ"

null
צילום: באדיבות המשתתף

רקע: אני כבר עשור במקצוע. התחלתי אחרי שלמדתי שנתיים בבית ספר מקצועי שנותן מסגרלילדים שנפלטו ממסגרות חינוכיות, ומשם המשכתי למטבחים: ב"אווניו" למדתי את הבסיס של עבודת המטבח, משם עברתי לקייטרינג שנקרא "חצר נצר", שם הייתי סו-שף כמעט 4 שנים. אחר כך עבדתי שנה וחצי במלון פטאל באשדוד ועכשיו ב"מסה", עם השף אביב משה. היום אני מלמד בבית הספר שלמדתי בו, "עירוני קריירה"".

רוצה לראות מקרוב את חצי גמר "השף הצעיר" של סן פלגרינו? לחצו כאן >>

תכניות לעתיד: "בינתיים אני רוצה לגדול תחת אביב משה ויום אחד לפתוח מסעדה, כרגע אני עוד לומד. עשיתי סדנאות בחו"ל, בגרמניה ושוויץ. בלי קשר אני מאוד מחובר לקבוצת בני-יהודה ואני מבשל להם ויוצא איתם למחנות אימונים, כשחלק מהשחקנים הפכו לאורחים קבועים במסה".

סגנון בישול ומנה מתחרה: "הבסיס מוכר יחסית –  צלי בקר ברוטב פטריות. נתתי למנה פרשנות חדשה עם ג'לי פטריות (פורצ'יני וטרפש) בצורת צינור ממולא בשקדי טלה ושפונדרה, בציר טלה וכמון. כל זה יושב על ציר עוף, יין לבן, זעפרן ומרווה, עם קרם ארטישוק ירושלמי ווואסאבי, כדי לרענן קצת את הטעמים. מעניין אותי לעשות מטבח ישראלי, כזה שלא קשור לעדות, פשוט מחומרי גלם ישראלים שאפשר להשיג פה, בארץ, ולהתחיל מהם".

 אנדרי קרבצ'נקו, 23, נתניה ("גרינברג ביסטרו")
"במנה שלי אני משלב מטבח צבאי עם מטבח פיין-דיינינג"

null
צילום: באדיבות המשתתף

 רקע: "אני עוד מעט משתחרר מהצבא, ומשרת בחטיבה 7 של גולני בתור טבח. את לימודי י"ג-י"ד עשיתי בתדמור לפני שהתגייסתי. אני עובד במטבחים מגיל 14, התחלתי ב"רובינשטיין" בנתניה, "טאבולה" בהרצליה פיתוח, "קיטשן מרקט", ו"טופולופומפו", חלק מזה גם בתקופת הצבא. יש פער גדול בין האוכל המוגש במסעדות השף לבין המטבח הצבאי,

אבל דווקא שם למדתי לאלתר ולהסתדר עם מה שיש".

תכניות לעתיד: "מבחינת קריירה אני אמור להשתחרר בקרוב וכבר קניתי כרטיסי טיסה לפרו, כולל עבודה של חודשיים במסעדות Astrid Y Gaston ו- Central בלימה, שנחשבות למסעדות מהטובות ביבשת ובעולם. אחר כך אני ממשיך לחודשיים באיטליה לקורס קצבים ואז קורס ג'ליטרי. אני מכוון לפתוח מסעדה יום אחד, אני מכיר את העסק ואת הקשיים בו, אבל אני רוצה לנסות את זה למרות הקושי. אני טס ללמוד שנתיים ניהול עסקים בטורונטו והגיוני שאנסה להתחיל שם, עם מטבח בסגנון ים-תיכוני".

סגנון בישול ומנה מתחרה: "השם של המנה הוא "אימון ברמת הגולן". במנה שלי אני משלב מטבח צבאי עם מטבח פיין-דיינינג. סוג של מחווה לדג טונה בפחית. אני אגיש טונה אדומה המעושנת בקופסה, עם תפוחי אדמה וזעפרן, רוטב מרוקאי ועוגת ספוג. אני מנסה ללמוד וליישם הכל, מטבח איטלקי, אסיאתי, קצבות, שילובי טעמים וכמה שיותר תחומים".

 יוחנן אוחיון, 27, ראשון לציון (מסעדת "West side")
"המנה שהגשתי לתחרות היא מנה מרוקאית שפיתחתי ויזואלית בצורה שמזכירה את המטבח הצרפתי"

null
צילום: באדיבות המשתתף

 רקע: "נולדתי בקזבלנקה ועליתי לארץ לבדי בגיל 17, ההורים שלי הצטרפו רק עכשיו. בגיל 21 התאהבתי ברצינות בתחום הבישול, גרתי אז בירושלים ועבדתי במלונות רמדה, ממילא ו-ולדורף-אסטוריה. בסוף הגעתי לתל אביב כמו כולם וכרגע אני עובד בווסט סייד רויאל ביץ'"

.תכניות לעתיד: "גם אם יהיה לי תקציב, אני לא רוצה כרגע לפתוח מסעדה, זה לא משתלם. אני מעדיף להיות שף של מלון, לייעץ ולבנות תפריטים,  אבל אני עוד צעיר, בן 27, יש לי עוד המון מה ללמוד ומי יודע, אולי אשנה את דעתי".

סגנון בישול ומנה מתחרה: "אני מאוד מתחבר למטבח הצרפתי. הוא מאוד מורכב ואני אוהב לאתגר את עצמי. האתגר מגיע כל הזמן – אני דתי ומקפיד על בישול כשר. המנה שהגשתי לתחרות היא מנה מרוקאית שפיתחתי ויזואלית בצורה שמזכירה את המטבח הצרפתי. זו מנה שכל הארץ מכירה: סרדינים מחותנים אחד על השני במילוי כוסברה, שום ופלפל קלוי. אבל אני עובד עם טכניקות אחרות: עם סרדין כבוש במלח, תבלינים תוך צריבה בברנר, עם טכניקות של קציפות ובישול בוואקום. התוצאה הסופית מזכירה במראה מנה צרפתית קלאסית".

רוצה לזכות בזוג כרטיסים לאירוע חצי הגמר בתחרות "השף הצעיר" של סן פלגרינו?

מיטב השפים מחכים לך לערב קולינרי בלתי נשכח על הגג של ה"פולי האוס" בת"א. השאירו פרטים:

הודעת הזכיה מגיעה למספר הזה

אני מאשר את תנאי האתר והתקנון

אורן ברזילאי

2 תגובות

נגישות
עגלת הקניות שלך
0